Domácí neinvazivní ventilační podpora v ČR
Domácí neinvazivní ventilace (dNIV) může zvýšit kvalitu života, redukovat frekvenci rehospitalizací a prodloužit dobu dožití
Vážení kolegové, rád bych se s vámi podělil o krátké informativní sdělení na výše uvedené téma:
Neinvazivní ventilace (NIV) je metoda mechanické podpory dýchání bez nutnosti invazivního zajištění dýchacích cest. Hlavní indikací NIV jsou stavy vedoucí ke snížení alveolární ventilace a tím k hyperkapnické respirační insuficienci s respirační acidózou. Může se jednat o poruchy akutní nebo chronické. V případě akutních stavů je NIV v posledních dvou desetiletích již běžně využívána na anesteziologicko-resuscitačních odděleních i na jednotkách intenzivní a intermediární péče různých odborností. Ne vždy je však zvažována možnost dlouhodobé NIV v domácím prostředí (dNIV). Ta přitom v případě správné indikace a dobré spolupráce ze strany pacienta může nejen zvýšit kvalitu života a redukovat frekvenci rehospitalizací pro akutní respirační selhání, ale také prodloužit dobu dožití. Pacient ventilační podporu užívá preferenčně během spánku, ideálně přinejmenším 5 hodin denně, v případě závažnější poruchy ventilace s vyšší mírou dependence na ventilátoru pak dle potřeby i během dne. Při přetrvávající hypoxii u nekuřáků lze dNIV kombinovat s dlouhodobou domácí oxygenoterapií.
V současné době již máme k dispozici aktualizovaný mezioborový doporučený postup pro indikaci a aplikaci dNIV (1). Hlavní skupiny onemocnění asociovaných s chronickou hyperkapnickou respirační insuficiencí jsou obstrukční nemoci plic (zejm. CHOPN), restriktivní nemoci plic a hrudní stěny (zejm. těžké formy skoliózy a deformity hrudního koše), hypoventilační syndrom při obezitě a nervosvalová onemocnění (zejm. onemocnění motoneuronu a myopatie). Hlavním indikačním kritériem dNIV, prolínajícím se všemi těmito skupinami, je chronická hyperkapnie v kombinaci s přítomností klinických projevů respirační insuficience.
Pro dNIV se využívají nejčastěji přístroje typu BPAP ST a BPAP s objemovou podporou (iVAPS). Tento typ přístrojů musí být trvale zapojen v elektrické síti, je tedy využíván především během spánku. Automatickou součástí je mimo masky a ventilačního okruhu též integrovaný zvlhčovač. V případě vyšší dependence na ventilační podpoře je možno využít přenosné ventilátory s vestavěnou baterií, v úvahu během bdělosti připadá i možnost ventilace náustkem či brčkem. V současné době již většina domácích ventilátorů podporuje telemonitoring. Pacient má nárok na pravidelnou obměnu příslušenství, tj. masky, hadice, filtrů a zvlhčovače.
V ČR je již několik let funkční systém úhrady dNIV, který je legislativně zakotven v Zákonu o veřejném zdravotním pojištění (Zákon č. 48/1997 Sb., kategorizační strom - příloha č.3 oddíl C tabulka 1, kódy skupiny 10.04 a 10.08). Indikace dNIV je vázána na odbornosti: anesteziolog a intenzivista, internista, kardiolog, neurolog a pneumolog. V praxi se této problematice věnují většinou pneumologická a některá neurologická pracoviště, častokrát za účasti přidružené spánkové laboratoře. Nicméně formálně není k indikaci dNIV jiná limitace než příslušnost k jedné z výše uvedených odborností a zkušenost s aplikací NIV.
MUDr. Jaroslav Lněnička
Klinika pneumologie 3. LF UK a FN Bulovka, Praha
Literatura:
(1) Doporučený postup pro domácí neinvazivní ventilaci – J. Lněnička, K. Šonka, J. Vyskočilová a kol., Stud. Pneumol. Phthiseol., 82, 2022, č. 5, s. 168-184